Historie hotelu


Hotel Hoffmann se nachází v prostorách chráněné historické budovy navržené významným secesním architektem Josefem Hoffmannem. K jeho stavbě dal podnět generální ředitel Pražské železářské společnosti a zakladatel Poldiny Hutě v Kladně, Karl Wittgenstein. Ta byla pojmenována podle zdrobněliny jména jeho manželky Leopoldine (Poldi). Sice už v roce 1898 složil své funkce, ale dál podporoval umělce z okruhu Vídeňské secese.

Ředitelem Poldi se po něm stal Alexander Pazzani, příbuzný proslulých vídeňských rodin Hochstätterů a Wittgensteinů, pro něž již Hoffmann pracoval. A tak se stalo, že se tento velký architekt dostal v roce 1902 do Kladna a postavil budovu s příznačným názvem Dům hostů huti Poldi nebo jen Dům hostů. Patrový dům s obdélníkovým půdorysem dodnes připomíná venkovskou vilu se zahradou. Původně byly stěny bez ornamentálních ozdob, fasádu kryla hrubá omítka a cihly ze železárenské strusky. Jedinou ozdobou se stal vystupující vchod se stříškou podepřenou sloupy. Ačkoli dům vznikal v období vrcholu Vídeňské secese, téměř ji nepřipomíná a svou strohostí tehdejší veřejnost spíše šokoval. V roce 1999 prošla budova kompletní rekonstrukcí, jíž se ujal talentovaný malíř a architekt Orest Skop.

Dodnes je zachována secesní podoba vstupní haly a chodeb, s prosklenými prolamovanými dveřmi v bílé barvě, dekorativním umělecky řešeným kovovým černým zábradlím a s podlahami ve tvaru šachovnice. Mnoho prvků interiéru bylo objednáno přímo z Vídně a efektně podtrhují dobovou atmosféru. Dům hostů i dnes nepřestává sloužit svému původnímu účelu. Hotel, který se nyní nachází v jeho prostorách, jemně zrekonstruoval krásu Hoffmannova díla a nabízí svým hostům jedinečnou možnost spojit svůj pobyt s nezapomenutelným uměleckým zážitkem. Zájemce z řad široké veřejnosti můžou prohlídnout Hoffmannův odkaz pouze po předchozí domluvě.